“ΠΟΙΟΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΦΛΟΥΡΙ;”

Παραμονή της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τυμπακίου έκοψε βασιλόπιτες για τους μαθητές και τους δασκάλους του σχολείου μας και μοίρασε σε όλους αρτουλάκια! Οι τυχερές που βρήκαν το φλουρί ήταν η Εμμανουέλα από την Γ’ τάξη και η κ. Ελένη που διαχειρίζεται το κυλικείο του σχολείου. Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο για την ευγενική προσφορά του!

Μετά την κοπή της πίτας μαθητές και δάσκαλοι πήγαμε στην εκκλησία του Αγίου Τίτου στο Τυμπάκι για να παρακολουθήσουμε τη λειτουργία εις μνήμην των Τριών Ιεραρχών. Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος αναδείχθηκαν Πατέρες της Εκκλησίας, άγιοι και προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών χάρη στη σοφία και τη δράση τους.