ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Όπως γνωρίζετε, η μεγάλη σεισμική δόνηση που έλαβε χώρα τη Δευτέρα, 27 Σεπτεμβρίου 2021, με επίκεντρο το Αρκαλοχώρι, προκάλεσε ζημιές -μικρές και μεγάλες- στους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής. Πολλά από τα σπίτια στα γειτονικά χωριά έχουν χαρακτηριστεί ως μη κατοικήσιμα, ενώ κάποια άλλα χρήζουν επισκευών. Πολλοί συνάνθρωποι και συντοπίτες μας, διαμένουν μέχρι αυτή τη στιγμή σε σκηνές και πρόχειρα καταλύματα.

Έτσι λοιπόν, το σχολείο μας, με αίσθημα αλληλεγγύης, παίρνει την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει είδη πρώτης ανάγκης για τους σεισμόπληκτους. Είμαστε βέβαιοι, ότι η ανταπόκρισή σας στο κάλεσμα και αυτή τη φορά θα είναι άμεση και γενναιόδωρη, δείχνοντας πως αυτές τις δύσκολες ώρες, υπάρχει αλληλεγγύη και παροχή ουσιαστικής βοήθειας στον συνάνθρωπο. Κάθε συνεισφορά, ακόμα κι εκείνη που φαίνεται μικρή, είναι πολύτιμη για τους ανθρώπους εκείνους που από τη μια στιγμή στην άλλη βρέθηκαν πρόσφυγες στον ίδιο τους τον τόπο.

Τα είδη θα συγκεντρωθούν στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Τυμπακίου, και με ευθύνη μας θα μεταφερθούν στις αποθήκες του Εκθεσιακού Κέντρου Αρκαλοχωρίου.

Η αναθεωρημένη λίστα ειδών για αποστολή προς τους σεισμόπληκτους της περιοχής περιλαμβάνει:

• Τρόφιμα μακράς διαρκείας (κονσέρβες, αλεύρι, γάλα παστεριωμένο, όσπρια, κτλ.)
  • Καθαριστικά και είδη προσωπικής υγιεινής (μωρομάντιλα, πάνες για μωρά, σαπούνια, σαμπουάν, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες, αντισηπτικά)
  • Ρούχα χειμωνιάτικα (μπουφάν, πουλόβερ κτλ.), εσώρουχα, παπούτσια χειμερινά για ηλικιωμένους (γυναίκες και άνδρες)
  • Παντόφλες χειμερινές, ανδρικές και γυναικείες, κάλτσες χοντρές
  • Σόμπες, θερμάστρες, μανιτάρια
  • Κλινοσκεπάσματα (σεντόνια, κουβέρτες κ.λπ.)
  • Ράντζα
  • Είδη συσσιτίου (πλαστικά κουταλοπίρουνα, πλαστικά ποτήρια, μπολ μιας χρήσης κ.λπ.)

Παρακαλούμε ότι μπορείτε να προσφέρετε να είναι καθαρά και σε καλή κατάσταση.

Η συγκέντρωσή τους ξεκινά από την Τετάρτη 6/10/2021 έως την Παρασκευή 15/10/2021.

Με εκτίμηση,

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων του 3ου Δημ. Σχ. Τυμπακίου